Глава 2

ГЛАВА 2

Във втора глава ще разгледаме какви послания е изпратил Исус чрез Йоан до църквите в Ефес, Смирна, Пергам и Тиатир. В тях Той говори за техните положителни и отрицателни страни, дава им съвет и обещание. Тези послания, макар и кратки, са изключително съдържателни, затова ще ги разгледаме поотделно. Ще дадем исторически обзор за всеки град и характеристика на живота и църквата в него по онова време, и по този начин ще схванем по-добре значението на посланието.

Ще започнем с първото послание, което е адресирано до църквата в град Ефес. Това е Откровение 2:1-7 стих.

 

Послание до църквата

                     в град Ефес 

Откровение 2:1-7

 

1 до 7 стих 1 До ангела на ефеската църква пиши: Това казва Оня, Който държи седемте звезди в десницата Си, Който ходи всред седемте златни светилника; 2 Зная твоите дела, труда и търпението ти, и че не можеш да търпиш злите човеци, и си изпитал ония, които наричат себе си апостоли, а не са, и си ги намерил лъжливи; 3 и имаш търпение, и за Моето име си издържал, и не си се уморил. 4 Но имам това против тебе, че си оставил първата си любов. 5 И тъй, спомни си от къде си изпаднал, и покай се, и върши първите си дела; и ако не, ще дойда при тебе скоро и ще дигна светилника ти от мястото му, ако се не покаеш. 6 Но имаш това, че мразиш делата на николаитите, които и Аз мразя, 7 Който има ухо, нека слуша, що говори Духът към църквите: На този, който победи, ще дам да яде от дървото на живота, което е всред Божия рай.

Ефес е бил разположен директно на морето и е вход към източната провинция на Римската империя. Имал е малко равни на себе си в света. Нито един град в този район не е бил толкова известен и толкова населен. Ефес за Римската империя е бил както Ню Йорк за Америка днес. Той е бил важен и политически също, бил е дом на Римското правителство и място на големи съдебни дела. Бил е също известен с езическите си суеверия, със своите амулети и талисмани, които ги носели за здраве, за даване рожба на бездетните, за осигуряване на успех във всяко предприемане. И хора от цял свят са идвали да ги купуват. 

В Ефес езическата религия била много силна. Градът е бил център за поклонение на богинята Артемида или Диана. Тя е била богиня на плодородие, живот и възпроизводство. Така че поклонението на Диана било неморално извън всякаква представа.

Храмът й бил едно от 7-те чудеса на древния свят. Сега от този храм е останала само една колона, а тогава е бил 125м дълъг, 65м широк и 18м висок. Имал е 120 колони, всяка от които е била висока 18м. Бил е  покрит с кедрово дърво и вътре е била статуята на Диана, където се е смятало, че е било най-свещеното място. Този храм е бил религиозен, културен и икономически център на града – там била Азиатската банка. И иронично, но било райско място за укриване на престъпници, които могли законно да получат убежище в периметъра на храма.

Икономиката на града силно зависела от продаването на фигури на богинята Диана и нейния храм. За това също знаем и от книгата Деяния на апостолите 19 глава, където се повдига голямо размирие относно Господния път точно по тази причина – златарят Димитри и другите златари, които правели храмчета на дианиното капище и докарвали немалко печалба на занаятчиите, се повдигнали на бунт, защото апостол Павел и неговите съработници учели, че не са богове направените от човешки ръце. Златарите се уплашили, че техният занаят ще изпадне в презрение, повдигнали се на бунт, уловили някои от християните и се спуснали в театъра и викали 2 часа: „Велика е ефеската Диана.“ Но Бог употребява градския писар, който въдворява тишина и изяснява, че тези 

човеци не са светотатци, нито хулят тяхната богиня и ако занаятчиите имат спор с някого, съдилищата заседават, нека се съдят едни други. От тази случка виждаме идолопоклонството и сребролюбието, които са се ширели в този град и гонението, на което са били подложени християните в него.

Църквата в Ефес вероятно е била основана от апостол Павел и двама верни християни – Акила и Прискила. Павел е служил там дълго време и после е оставил

Тимотей да продължи работата. Апостол Йоан също е живял в този град и се предполага, че там е прекарал края на живота си, защото до ден днешен там може да се посети мястото, където се смята, че е гробът му.Този град е бил икономически богат, политически влиятелен, но религиозно развален град с много суеверие и идолопоклонство. Ето в такава атмосфера са живели християните в този град.

Сега подробно ще разгледаме какво им казва Господ Исус.

1-3 стих 1 До ангела на ефеската църква пиши: Това казва Оня, Който държи седемте звезди в десницата Си, Който ходи всред седемте златни светилника; 2 Зная твоите дела, труда и търпението ти, и че не можеш да търпиш злите човеци, и си изпитал ония, които наричат себе си апостоли, а не са, и си ги намерил лъжливи; 3 и имаш търпение, и за Моето име си издържал, и не си се уморил.

Исус представя Себе Си като Оня, който държи седемте звезди в десницата си и ходи всред 7-те златни светилника. С една дума – Той държи в контрол всичко. Всичко е в десницата Му и Той ходи всред светилниците и знае всичко.

Така и започва: „Зная твоите дела, труда и търпението ти.” Бог знае какво правим ние, вижда нашия труд и ще го възнагради, вижда и търпението ни и ще даде както ранния, така и късния дъжд. Християните имат търпение в делата и труда за Господа и това е твърде похвално. Но Христос отбелязва пак като добро, че не могат да търпят злите човеци, и са изпитали ония, които наричат себе си апостоли, а не са, и са ги намерили лъжливи.

Думата „апостол” е от гръцки произход и означава „пратеник, посланик.” Да бъдеш пратеник или посланик означава да изпълниш задачата на този, който те е изпратил. Какви са били тези хора? Наричали са себе си апостоли, а е имало нужда да бъдат изпитани. В Евангелието от Марк 16:15-16 Исус казва на учениците си:

Марк 16:15-16 15 И рече им: Идете по целия свят и проповядвайте благовестието на всяка твар. 16 Който повярва и се кръсти ще бъде спасен; а който не повярва ще бъде осъден.

            И в Деяния на апостолите също, в първа глава 8 стих:

Деяния на апостолите 1:8 Но ще приемете сила, когато дойде върху вас Святия Дух и ще бъдете свидетели за Мене както в Ерусалим, тъй и в цяла Юдея и Самария и до края на земята.

От тези два стиха виждаме, че Исус е Този, който дава поръчка да се занесе благовестието, благата вест за спасение, по цял свят, почвайки от Ерусалим и Юдея, Самария и до края на земята. Възложителят е Исус, посланиците, които слушат тези думи по онова време, са учениците на Исус или още наречени апостоли.

По-късно в Деяния на апостолите 9 глава четем как Павел, от един свиреп гонител на християните, се превръща в ревностен проповедник и апостол, и Исус сам казва за него на Ананий: „Той ми е съд избран да разгласява Моето име пред народите и царе и пред израилтяните”.

Всички апостоли и Павел изпълняват тази задача най-ревностно и старателно като проповядват благата вест както на юдеи, така и на езичници. Но сега тук в посланието към Ефеската църква четем за лъжливи апостоли. Истинските апостоли са тези, които искрено и честно изпълняват поставената им задача така както им е възложена, без да ги интересува нищо друго. Но явно по онова време покрай истинските апостоли, безкористни посланици на Исус, са се появили и фалшиви, лъжливи посланици, за които говори апостол Павел в посланието към Филипяните 3:18-19:

Филипяни 3:18-19 18 Защото мнозина, за които много пъти съм ви казал, а сега и с плач ви казвам, се обхождат като врагове на Христовия кръст; 19 чиято сетнина е погибел, чийто бог е коремът, и чието хвалене е в това, което е срамотно, които дават ума си на земните неща.

Също и в посланието към Тит 1: 10-11:

Тит 1:10-11  10 Защото има мнозина непокорни човеци, празнословци и измамници, а особено от обрязаните, 11 чиито уста трябва да се затулят, човеци, които извращават цели домове, като учат за гнусна печалба това, което не трябва да учат.

Това са два пасажа, които ясно показват лъжливите апостоли – преди всичко и най-вече техният бог е някой друг или нещо друго, но не и истинският Бог, който изпраща истинските апостоли и посланици.

Колко важно е и ние да можем да различаваме истинското от лъжливото, това е всъщност жизнено важно. Истината е винаги свързана с Господ, защото Той е пътят, истината и животът. Всеки, който от сърце и безкористно служи на Него и търси Неговата слава, Неговото царство и Неговата правда, е истински посланик. Той ще получи венеца на правдата, който не повяхва.

4 стих Но имам това против тебе, че си оставил първата си любов.

Сега стигаме до същността на цялото послание до Ефеската църква и до най-основното нещо, както за тогавашните християни, така и за християните днес – първата любов. Оставянето на първата любов е най-големият пропуск, от който произхождат всички останали беди. Защо е така?

Благата вест е вест на Божията любов към душата, и то силна, безусловна, жертвоготовна любов, готова на всичко, за да спаси и избави душата и да й даде вечен живот. Откликът съответно на душата не може да бъде никакъв друг, освен също любов. На любовта откликът е любов.

Марк 12:30 Да възлюбиш Господа твоя Бог с цялото си сърце, с цялата си душа, с всичкия си ум и с всичката си сила.

Когато обичаш Бог, твоя Спасител, силно от сърце и душа и с всичката си сила, това ще те държи близо при Него и далече от греха, тогава ти ще Го следваш с радост и ревност и Той ще те води в прави пътеки, докато стигнеш целта. За миг само да намалее тази силна първа любов, с която си се обърнал при чуването на благата вест и си откликнал, идва разсейването от целта, отклоняване от следването на Спасителя, от тук – грях, заблуда и смърт. От това единствено нещо – нашата силна любов към Спасителя, зависи всичко останало. Зависи нашият напредък по пътя към небето, нашето освещаване и в крайна сметка нашето спасение. Защото да приемеш Исус за Твой Спасител, означава точно това – да откликнеш на Неговата любов като също Го възлюбиш както Той теб.

Затова Господ приема оставянето на първата любов като много сериозно и драматично нещо. Най-сериозното нещо, което може да се случи с един повярвал. От тук започват бедите. Ето защо е жизненоважно да пазим любовта си към Исус най-верно и ревностно. Не трябва да позволяваме нищо да намали или угаси тази любов, а трябва да я разгаряме и усилваме всеки ден като прекарваме ценно време с нашия Спасител.

Точно както Мария стоеше в нозете на Исус и слушаше всяка Негова дума, докато Марта се залисваше в шетане. Исус каза за Мария, че избра добрата част, която никога не ще й се отнеме. Общуването със Спасителя е изворът на нашия живот, нашето щастие и радост, нашия успех и нашето здраве, всичко. Имаме ли Него, имаме всичко. Избери добрата част и се радвай в нея. И пази грижливо любовта си към Исус.

Но ако случайно изпуснем това най-важно нещо от погледа си, все още нещата не са изгубени. Бог дава надежда и съвет:

5 стих  И тъй, спомни си от къде си изпаднал, и покай се, и върши първите си дела; и ако не, ще дойда при тебе скоро и ще дигна светилника ти от мястото му, ако се не покаеш.

Да си спомниш откъде си изпаднал, или паднал – оставянето на първата любов  –  е падане по пътя, и трябва да видиш откога е намаляла тази любов. Изходът е покаяние. Да кажеш на Господ, че съжаляваш и да се върнеш обратно към Него и любовта си към Него. И да вършиш първите си дела, защото с отпадането от любовта, човек изоставя и първите си дела. Но изходът е даден от Бог – покаяние и връщане към първите си дела. Обаче, ако човек откаже: „ще дойда при теб скоро и ще дигна светилника ти от мястото му, ако се не покаеш.”

Това е страшна последица за този, който не желае да се покае и да се върне. „Ще дигна светилника ти от мястото му” означава да нямаш вече светлината на живота. Това е страшно – да останеш в тъмнина. В тъмнината е сатана и силите на злото. Това е ужасно място, където може да се намира човек – в тъмнината. Колко по-добре ще е да се покае и да се върне. Защото Господ няма да остави светилника си на място, където не го искат. В наша полза е да послушаме и останем в светлината.

6 стих Но имаш това, че мразиш делата на николаитите, които и Аз мразя.

Относно кои са николаитите и какви са били техните дела, има само предположения и теории, и не се знае със сигурност. Но това, че Господ мрази делата им е достатъчно свидетелство. Каквито и да са били, такива има и днес, щом Господ мрази делата им и ние трябва да ги мразим. Това означава да бъдем изключително предпазливи в делата си, постъпките си и в тези на околните, да разпознаваме кое е добро и кое е зло, да се прилепяваме към доброто и да страним от злото.

7 стих Който има ухо, нека слуша, що говори Духът към църквите: На този, който победи, ще дам да яде от дървото на живота, което е всред Божия рай.

На този, който победи. Бог ни е призвал да бъдем победители. Както Той победи и  смаза главата на сатана на кръста. И Той ни е дал да влезем в Неговата победа:

Римляни 8:37 Във всичко това ставаме повече от победители чрез Този, Който ни е възлюбил.

Който победи, ще яде от дървото на живота, което е всред Божия рай. За това дърво четем още в началото на Библията в Битие 2:9:

Битие 2:9 Господ Бог направи да прорасте от земята всяко дърво, което е красиво наглед и добро за храна, както и дървото на живота сред градината и дървото за познаване на доброто и злото.

Колко жалко, че нашите праотци Адам и Ева избраха да вкусят от неправилното дърво – то беше и забраненото дърво – дървото за познаване на доброто и злото. Дървото на живота не беше забранено, но те изгубиха достъпа си до него след като непокорно ядоха от забраненото дърво.

Битие 3: 22-24  22  И Господ Бог каза: Ето, човекът стана като един от Нас, да познава доброто и злото; и сега, за да не посегне да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно, 23  затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която беше взет.24 Така Той изгони Адам; и постави на изток от Едемската градина херувимите и огнения меч, който се въртеше, за да пазят пътя към дървото на живота.

Слава да е на нашия Спасител, че чрез Него и Неговата победа на кръста, отново получаваме достъп до дървото на живота, което е всред Божия рай, където ще отидат всички спасени!

 

Послание до църквата

в град Смирна 

Откровение 2:8-11

 

В този урок ще разгледаме посланието от Господ Исус до църквата в град Смирна. Това е най-краткото послание – само 4 стиха, но отново много съдържателно и силно. Отново първо ще разгледаме исторически град Смирна и после посланието отправено към християните там. Само в това послание и в посланието до църквата в град Филаделфия няма укорителни думи от Спасителя. Само в тези две послания Той похвалва църквите и няма нищо против тях. Ще видим защо и кога Господ няма нищо против нас.

Да видим първо името на града – Смирна. Думата „смирна” се употребява в Библията като смолата на малки трънливи видови дървета от семейство Комифора.

Когато дървото се нарани през кората до вътрешната дървесина, то започва да плаче и да изпуска смола, която се втвърдява на малки парченца.Те се срещат като наименования „тамян”, „ливан”, „смирна”. Това говори за страдание. Не случайно мъдреците от изток поднесоха на бебето Исус злато, ливан и смирна.  Смирната е преобраз на страданието, на кръстната смърт на Спасителя. Както дървото се нарязва и изпуска своята ароматна смола, така Христос беше бит и разпънат, но от Него изтече ароматът на спасението.

Но както самото име показва, в тази църква става дума за страдание, за което ще говорим отново след историческия обзор на древния град Смирна.

Град Смирна е бил разположен на 50км на север от град Ефес на западния бряг на Мала Азия. Смирна е бил един от най-красивите и един от най-гордите градове в Мала Азия. Бил е смятан за един от най-изящните градове, които гърците някога са построили. Градът се спускал надолу към морето и се е отваряла прекрасна гледка. На монетите се е изобразявал като първия по красота град в Мала Азия. Имало е известен стадион и библиотека и голям амфитеатър за 20 хиляди души, от които днес почти нищо не е останало. Този град е контролирал търговията в този район и е бил богат и голям. Бил е гръцка колония от 1000 г. пр. Хр. Около 600 г. пр. Хр. е бил нападнат и разрушен от лидийците и за 400 години там е нямало никакъв град. Тогава около 200 г. пр. Хр. той е бил построен отново с широки и красиви улици. Градът е преживял смърт и буквално се e върнал към живот. Може би и поради историческото му минало Исус представя Себе си като: „Това казва първият и последният, Който стана мъртъв и оживя.”

Смирна е бил свободен град, който е знаел значението на верността към Рим. За разлика от другите градове, Цезар ги е наричал „Едни от най-верните стари съдружници.“ Това е един от първите градове, който е издигнал храм на Рим и духа на Рим. Неговата преданост на Рим била известна в древния свят.

Поради поклонението на императора и юдейското анти-християнско настроено население, да бъдеш християнин в този град било много трудно, едно от най-трудните места в Римската империя, поради страшните гонения срещу християните.

Един от най-известните мъченици в този град бил Поликарп, водач на смирненската църква. На един от празничните дни той бил заловен, но верно изповядал, че е християнин. Разрешили му да избира – да го принесат в жертва на Кесаря, да го изгорят на клада или да похули своя Бог и да се отрече от Него и да остане жив. Той дал следния безсмъртен отговор: „Аз съм служил на Христос 86 години и Той е бил толкова верен към мен. Как да похуля и предам Този, който ме спаси?” И най верно понесъл да бъде изгорян жив на клада. Ето такива християни  верни до смърт е имало там.

До църквата, която е живеела в този враждебен град и е била гонена, Исус диктува послание на утеха и насърчение:

8-11 стих  8 До ангела на смирненската църква пиши: Това казва първият и последният, Който стана мъртъв и оживя. 9 Зная твоите дела, твоята скръб и сиромашия, но пак си богат, и как те клеветят ония които наричат себе си юдеи, а не са, но са сатанинската синагога. 10 Не бой се от това, което скоро ще пострадаш. Ето, дяволът скоро ще тури някои от вас в тъмницата, за да бъдете под изпитание, и ще имате скръб десет дни. Бъди верен до смърт, и Аз ще ти дам венеца на живота. 11 Който има ухо, нека слуша, що говори Духът към църквите: Който победи, няма да бъде повреден от втората смърт.

Това казва първият и последният. Каква увереност дават тези думи, когато християнинът е в гонение и преследване. Първият и последният, този, Който има контрол върху началото и края и всичко между тях. Без значение кои са силните на деня и какво правят те, началото е поставено от Него и краят зависи от Него, Той е върховната сила и власт, въпреки всичко.

Който стана мъртъв и оживя. Исус също беше гонен и преследван, уловен, бит и убит, но оживя. Смъртта нямаше власт над Него. Така той иска да каже, че колкото и да сме гонени, преследвани и убивани заради Него, ние пак ще живеем, понеже той живее. Той е нашият пример.

9 стих Зная твоите дела, твоята скръб и сиромашия, но пак си богат, и как те клеветят ония които наричат себе си юдеи, а не са, но са сатанинската синагога.

Бог знае всичко. Той знаеше делата им, тяхната скръб и сиромашия. В този богат на блага град, християните бяха в скръб и сиромашия, отхвърлени заради вярата си, нямаха земни богатства и земна радост, живееха в земна скръб и бедност. Но словото продължава: „Но пак си богат.” Как може беден и скръбен човек да е богат? Тук виждаме разликата между земното и духовното. Те бяха духовно богати, имаха благоволението и подкрепата на Бог, Неговата радост и утеха, и Бог беше тяхното богатство. А Бог е най-голямото богатство, имаме ли Бог, имаме всичко. Защото Той е жив и истинен, той чува молитви, избавя от всяка беда, спасява и изцелява, води и показва пътя, снабдява всяка наша нужда от Своето богатство в слава и никога не оставя Своите деца.Римляни 8:31-32  31 И тъй, какво да кажем за това? Ако Бог е откъм нас, кой ще бъде против нас? 32 Оня, Който не пожали Своя Син, но Го предаде за всички ни, как не ще ни подари заедно с Него и всичко?

Когато си скръбен и сиромах в светски неща, имаш най-голямото богатство на света – самия Бог. Той е всичко за нас, абсолютно и пълноценно богатство, което включва всичко от начало до край. Който е приел Христос за свой Спасител, е приел най-голямото богатство, което съществува във вселената – изворът на живота и изворът на всяка благост. Ето това е била тайната на издържащите скръб, беднота и гонение християни в град Смирна. Те бяха наранявани физически, но от тях изтичаше благоуханна смирна, те се издигаха като този благоуханен аромат директно пред Божия олтар. Бог има огромно благоволение към тези, които са гонени и хулени поради Христовото име.

Матей 5:11-12  11 Блажени сте, когато ви хулят и ви гонят, и говорят против вас лъжливо, всякакво зло заради Мене; 12 радвайте се и веселете се, защото голяма е наградата ви на небесата, понеже така гониха пророците, които бяха преди вас.

Виждаме, че когато сме гонени и хулени заради Христовото име, Бог е откъм нас с голямо благоволение и няма нищо против нас, а само утеха, подкрепа и насърчение. Той вижда красотата на верността на душата, а верността е едно от нещата, които Бог най-много цени и богато възнаграждава. Колко е важно да останем верни.

„Как те клеветят ония, които наричат себе си юдейска синагога, а не са, но са сатанинската синагога”. Бог не обръща внимание на това как хората наричат себе си, а какви всъщност са те. За Него няма нищо скрито и Той много добре знае истинската картина. И мнението Му за хората е верно и истинно. И това мнение е най-важното мнение. Ние не трябва да смятаме за важно какво мнение имаме за себе си или какво мнение имат хората за нас, а какво мнение има Бог за нас. Ние може да грешим в мнението си и поради това да се подведем, но трябва да търсим похвалата от Бог и Неговото одобрение, защото:

Псалом 75:7  Hо Бог е съдията; един Той унижава, а другиго издига.

Бог е центърът на всичко и Неговото благоволение е най-желателното нещо, защото Той подрежда и благославя всичко останало в живота ни на тази земя и в живота след смъртта също. Затова няма значение как ни клеветят другите и какво говорят за нас. Бог знае истината и това е важното за нас. Ние не можем да спрем хората да говорят, но можем да сме искрени, честни и верни пред Бога и Той със сигурност забелязва това и ще отсъди справедливо, и ще защити делото ни, и ще направи да се яви правдата ни като светлината.

10 стих  Не бой се от това, което скоро ще пострадаш. Ето, дяволът скоро ще тури някои от вас в тъмницата, за да бъдете под изпитание, и ще имате скръб десет дни. Бъди верен до смърт, и Аз ще ти дам венеца на живота.

„Не бой се от това, което скоро ще пострадаш.” Бог е верен и винаги открива на своите деца, това което ще стане. Тук Той предупреждава за страдание. Но започва с най-важното: „Не бой се от това.” Когато ти си с Господ и Той с теб, няма никаква причина за безпокойство, дори и да има страдания и утеснения. Те всички ще бъдат за наше добро:

Римляни 8:28  Но знаем, че всичко съдейства за добро на тия, които любят Бога, които са призовани според Неговото намерение.

Всичко – и скръбта, и сиромашията, и страданието, и изпитанието – всичко. Бог от всичко това прави бисери и диаманти в короната, която един ден ще положи на главата ни.

Яков 1:2-4  2 Считайте го за голяма радост, братя мои, когато падате в разни изпитни, 3 като знаете, че изпитанието на вашата вяра произвежда твърдост. 4 А твърдостта нека извърши делото си съвършено, за да бъдете съвършени и цели, без никакъв недостатък.

И същевременно в страданието и изпитанието Бог произвежда нещо чудесно в нас – твърдост и непоколебимост, доверие в Него и още по-дълбоко познаване на Бог, на Неговата сила помощ и подкрепа и това, че Той е мощен избавител от всичко и от всеки. Във всяко изпитание и скръб Бог явява Себе си по нов и прекрасен начин като дъга след буря. Това, което се изисква от нас в такъв момент, е да останем верни до смърт. Да се хванем и държим здраво за Бог докато преминат всички бури, да се скрием в Него. Той ни е обещал, че ще бъде с нас във всичко това:

Псалом 23  1 Господ е Пастир мой; Няма да остана в нужда.2 На зелени пасбища ме успокоява; При тихи води ме завежда. 3 Освежава душата ми; Води ме през прави пътеки заради името Си. 4 Да! и в долината на мрачната сянка ако ходя Няма да се уплаша от зло; Защото Ти си с мене; Твоят жезъл и Твоята тояга, те ме утешават. 5 Приготвяш пред мене трапеза в присъствието на неприятелите ми, Помазал си с миро главата ми; чашата ми се прелива. 6 Наистина благост и милост ще ме следват През всичките дни на живота ми; И аз ще живея за винаги в дома Господен.

Ето какво прави добрият Пастир за нас – приготвя пред нас трапеза в присъствието на неприятелите ни. Да, всред страданието Той приготвя за нас трапеза в присъствието на неприятелите. Кой стои на тази трапеза? – ние и Бог. На трапезата се храним и общуваме. Да, и неприятелите са там отстрани, стоят и наблюдават, но слава да е на Бог, че Той приготвя трапезата за нас и от трапезата на Неговата любов и присъствие изобилно ще ядем. А неприятелите един ден ще ги няма, ще остане само трапезата, на която вечно ще се веселим. Но Бог я приготвя всред страданията на тази земя.

В 10-ти стих се казва още, че дяволът ще хвърли в тъмница някои от вярващите и ще имат скръб 10 дни. Но дяволът не може да направи нищо без Бог да е позволил, и Бог е определил срока също. Нищо не е извън Божия контрол. И защо Бог прави всичко това? Вече казахме – за наше добро.

Бъди верен до смърт и ще ти дам венеца на живота. Верният до смърт получава венеца на живота.

Матея 10:39  Който намери живота си, ще го изгуби; и който изгуби живота си, заради Мене, ще го намери.

Ако намериш живота си в охолство и угаждане на плътта, ще го изгубиш. Но ако изгубиш живота за плътта и удоволствията и страстите, ще намериш истинския живот – животът, който е скрит в Исус Христос, нашият Спасител, а това е истинският живот:

Йоан 10:10  Крадецът влиза само да открадне, да заколи и да погуби: Аз дойдох за да имат живот, и да го имат изобилно.

Изобилен живот, както на тази земя, така и вечността, винаги и навсякъде – в мир, радост, утеха и блаженство. Както венецът на живота, който Бог ще ни даде, никога не повяхва, така и животът, който Бог ни дава в Исус Христос, няма никога да престане, но ще продължава завинаги.

11 стих Който има ухо, нека слуша, що говори Духът към църквите: Който победи, няма да бъде повреден от втората смърт.

В това послание християните са на смъртно положение, а два пъти получават обещание за живот – първо Бог ще им даде венеца на живота, тоест вечен живот, и тук – че няма да бъдат повредени от втората смърт.

Коя е втората смърт? Първо, коя е първата смърт? Първата смърт e отделянето на тялото от  духа и душата и умирането на тялото. Това е смъртта, която всички преживяват на тази земя. Но при нея умира само тялото, а душата продължава да живее, тя е безсмъртна. Един ден Бог казва, че ще възкреси всички тела, ще ги съедини отново с душата и ще оживеят – всички – първо приелите Христос –  за вечен живот и после неприелите Христос –  за вечно осъждение, и смъртта и адът ще бъдат хвърлени в огненото езеро. Но най-страшното нещо е втората смърт, когато възкръсналите непокаяни бъдат хвърлени в огненото езеро завинаги, вечно отделени от Бога – ето това е втората смърт – вечното отделяне на душата и възкръсналото тяло от Бога в огненото езеро.

Откровение 20:11-15 11 След това видях един голям бял престол и Онзи, Който седеше на него, от Чието лице побягнаха земята и небето, че не се намери място за тях.      12 Видях и мъртвите големи и малки, стоящи пред престола; и едни книги се разгънаха; разгъна се и друга книга, която е Книгата на живота; и мъртвите бяха съдени според делата си по написаното в книгите. 13 И морето предаде мъртвите, които бяха в него; и смъртта и адът предадоха мъртвите, които бяха в тях; и те бяха съдени всеки според делата си. 14 И смъртта и адът бяха хвърлени в огненото езеро. Това - присъдата за в огненото езеро е втората смърт.15 И ако някой не се намери записан в Книгата на живота, той бе хвърлен в огненото езеро.

Това е най-страшната участ, която може да сполети човека, защото там огънят не угасва и червеят не умира, във вечни мъки далече от Бог на любовта и светлината завинаги. Ето от това ужасно нещо няма да бъде повреден всеки, който приеме Спасителя и устои докрай в любовта си и верността си към Него. Колко по-добре е да се прилепим към Бог, да останем с Него и да получим венеца на живота и всички прекрасни неща, които Бог е приготвил за нас, за които ще прочетем  подробно в 21 и 22 глава на Откровението на Йоана.

Но изводът тук е ясен – да устоим верни докрай и наградата ни ще бъде извънредно голяма. И във всичко това не сме сами – Бог е с нас.

Тази църква явно е  устояла и е била верна до смърт, защото от всички останали градове, до които има послания в Откровението на Йоана, само този съществува до ден днешен. Нарича се Измир и е третият по големина град в днешна Турция с население от 3 милиона души.

                

Послание до църквата

в град Пергам 

               Откровение 2:12-17

 

В тази глава ще разгледаме посланието на Господ Исус до църквата в град Пергам и ще стигнем до дълбочини в знанието, в които не сме били преди. Въпреки, че тези факти, за които ще говорим, са известни, те са изумителни.

Град Пергам се намира на 70 километра на север от град Смирна и е бил столица на тази част от Римската империя. Към християните в този град, Господ дава на Йоан следното послание:

Откровение на Йоана 2:12-17 12 До ангела на пергамската църква пиши: Това казва Тоя, Който има двуострия меч: 13 Зная, къде живееш, там гдето е престолът на сатана; и държиш здраво името Ми, и не си се отрекъл от вярата в Мене, даже в дните на Моя верен свидетел Антипа, когото убиха между вас, гдето живее сатана. 14 Но имам малко нещо против тебе, защото имаш там някои, които държат учението на Валаама, който учеше Валака да постави съблазън пред израилтяните, та да ядат идоложертвено и да блудствуват. 15 Така също имаш и ти някои, които държат, подобно на ония, учението на николаитите. 16 Затова покай се; и ако не, ще дойда при тебе скоро и ще воювам против тях с меча, който излиза от устата Ми. 17 Който има ухо, нека слуша що говори Духът към църквите: На този, който победи, ще дам от скритата манна; ще му дам и бяло камъче, и на камъчето ново име написано, което никой не познава, освен оня, който го получава.

Никъде в Библията освен тук не се говори за престол на сатана и това не е случайно. Ще разгледаме подробно исторически живота в град Пергам, за да видим защо Господ го е нарекъл така.

Днес от древния град Пергам не е останало почти нищо, освен развалини. Обаче когато апостол Йоан е пишел посланието до църквата в град Пергам, това е бил един от най-влиятелните градове в Римската империя. Той е имал уникално положение, различно от всеки един град, защото е бил политически център и от там са се издавали всичките закони, които са влияели върху цяла Мала Азия. Акрополът в Пергам е съперничил на този в Атина, и библиотеката в този град е била втората по големина в света, след тази в Александрия, Египет. Имало е колекция от над 200 хиляди книги – огромно число във век, когато книгите са се писали и преписвали на ръка, от тук идва дори името пергамент, толкова много този град е бил свързан с книгописането и в края на първи век Пергам е бил процъфтяващ град.

Но Защо книгата Откровение го нарича престолът на сатана? Отговорът ще намерим в развалините от езически храмове в града, защото този град повече от всеки друг се е покланял на сатана чрез всевъзможни идоли. От една страна, той е бил много красив град, но от друга страна той е бил един от най-мрачните и зловещи градове в духовно отношение в цялата Римска империя. Хората в Пергам са били известни като пазители на храмовете в Азия. Самият град имал три храма, посветени на поклонението

на императора, друг за поклонение на богинята Атина и големия олтар на Зевс, царят на гръцките богове. Много учени вярват, че този олтар точно е бил престолът на сатана, споменат тук, в книгата Откровение. За да нарича Исус това място престолът на сатана, означава, че сатана тук се е чувствал като у дома си. Тук той стоял на трон, тук е бил на негова територия, бил е господарят на това място. Градът също е имал център за изцеление, където са се покланяли на бога на медицината в древната гръцка религия, наречен Асклепий, който е държал жезъл с увита змия около него и тази увита змия е символ на фармацията и медицината и днес. През първи век, това е било нещо между храм, болнично заведение и спа център. Хората, които идвали тук са могли да се възползват както от кални бани, така и от сложни операции. Дори императорите са идвали през целия път от Рим, за да получат лечение тук. Но това не са били посещения като при обикновен доктор. Пациентите саминавали през един подземен тунел, тогава са изпивали сънотворно и са преспивали в спалните помещения, където цяла нощ около тях пълзели неотровни змии. Било им казано, че богът-змия Асклепий ще им се яви насън и ще им каже диагнозата и лечението. Вярвало се е, че змиите дори са носели изцелителната сила на бога Асклепий. И ако змия пълзи и се увие около човека през нощта, това било божествен знак, че изцелителната сила на Асклепий идва към него. На следващата сутрин пациентът разказвал сънищата си на свещеника, който му назначавал лечението. Най-накрая пациентът правел скулптури на органите, които имат нужда от изцеление и ги е принасял на Асклепий.От всичко това виждаме голямо идолопоклонство тук на много римски и гръцки богове. И когато християнството дошло в този град, и проповядвало че има само един Бог, на който трябва да се покланяме, езическите свещеници в този град стъпили в голяма атака и най-известната жертва станал Антипа. В книгата Откровение Исус нарича Антипа „Моят верен свидетел, когото убиха между вас, където живее сатана”. Той е бил водачът на църквата в Пергам, ръкоположен от апостол Йоан. Неговата вяра хванала вниманието на главния свещеник на храма на Асклепий, който се оплакал на римския губернатор в Пергам. Свещениците се оплаквали, че демони им се явявали насън и им казвали, че молитвите на Антипа ги гонели извън града. Антипа изгонил толкова демони, че злите духове се оплаквали на езическите свещеници, че те трябва да направят нещо относно този Антипа. Заловили Антипа и му заповядали да принесе възлияние от вино и тамян на статуя на римския император и да изповяда, че императорът е господар и бог. Той отказал. Ако откажеш да се поклониш на императора, това било равносилно да отхвърлиш властта на Рим и вярващите били убивани заради това. Антипа бил осъден на смърт върху олтара на Зевс.

Повечето от този олтар е оцелял до днес, и е едно от най-известните мраморни изделия в света. Представя битката между гръцките божества и великани. Върху олтара имало куха бронзова фигура на бик, конструирана за човешки жертвоприношения. Те са

вземали жертвата, поставяли са я в бика и тогава са напалвали огромен огън под бика. Дори и всред пламъците, Антипа е умрял молейки се за църквата. Няколко години след това, апостол Йоан написал книгата Откровение, и споменава смъртта на Антипа на това място. Сега в Пергам всичко което е останало е само основата. Днес, храмът на Зевс е на хиляди километри от Пергам – в Берлин. Така нареченият трон на сатана отишъл на показ в берлинския музей наречен със същото име – Пергам – открит през 1930 година, за да вдъхнови един от най-жестоките диктатори, които светът някога е виждал – Хитлер.

В средата на 19 век за едновремешния град едва ли някой си спомнял. Местните хора използвали мястото за добиване на мрамор за техните нови сгради до 1864 година, когато един германски инженер посетил мястото. Карл Хуман бил шокиран от разрушаването на безценните исторически находки, и той получил разрешение да направи разкопки на древния град и това, което открил, бил един от най-големите паметници в човешката история – олтарът на Зевс. Олтарът бил изваден камък по камък и транспортиран до Берлин и там бил сглобен отново и поставен в свой собствен музей – музеят Пергам, който бил завършен през 1930 г. с олтара като център на музея. В последствие, той привлякъл вниманието на младия архитект Алберт Шпеер – новият главен архитект на нацистката партия. Адолф Хитлер го назначил да направи дизайн на подиума на нацистката партия за техните шествия в Нюрнберг. И за вдъхновение, Шпеер се обърнал към пергамския олтар. Шпеер, обаче, отдава  всичката чест за своето архитектурно постижение на Хитлер, който вече имал идеята какво точно иска. Използвайки олтара като модел, той конструирал огромна трибуна, известна като трибуната Цепелин. Подиумът на Хитлер се намирал точно там, където бил олтарът на Зевс. От своя

подиум, Хитлер хипнотизирал тълпите: „Не всеки един ме вижда и аз не виждам всеки един от вас, но аз ви усещам.” Тогава, хиляди германци се заклевали с това, което те са наричали свята клетва: „Силни пламъци ни държат заедно във вечността, и никой няма да отнеме тази вяра на посветените на Германия.” Същото идолопоклонство както в древен Пергам.Хиляди хора се събирали на трибуната Цепелин в Нюрнберг всеки септември на конгреса на нацистката партия, но най-големият пропаганден филм се появил през 1934 година. Филмът се наричал „Триумф на волята и бил пуснат през 1935 година в чест на Хитлер. Всичко, което Хитлер искал хората да знаят за нацистите, било в този филм, който бил показван 12 години наред в Германия. Там Хитлер бил представен като божество, като спасителя на Германия. В началото на филма, той идва от небето, точно като месия, който се спуска от облаците към верните, които го чакат отдолу. Популярността на Хитлер нараснала извънредно много с пускането на филма „Триумф на волята” и следващата година повече от 1 милион германци дошли в Нюрнберг, за да чуят неговата реч. Една вечер на 15 септември 1935 година Хитлер обявил законите на

Нюрнберг. Законът за защита на германската кръв и чест бил предназначен да премахне евреите в Германия. По онова време той е имал много подкрепа отвсякъде и естествено като имаш подкрепа, ти няма открито да кажеш, че ще убиеш евреите в газови камери. Той постепенно направил това с фразата „Крайно решение”, която за пръв път употребява публично. Цитат от речта на Хитлер: „Горчиви оплаквания идват от безброй места, описващи предизвикателното поведение на евреите. Този закон се опитва да намери решение. Ако опитите се провалят, ще бъде необходимо националната социална партия да вземе крайно решение”.Законите на Нюрнберг лишили евреите от техните права като граждани. Крайното решение на Хитлер е познато като холокост, дума, която идва от гръцки и означава „свята, изгоряна животинска жертва.”

През 92 година верният мъченик Антипа умира, като свята изгоряна жертва на олтара на Зевс в Пергам – мястото, което книгата Откровение нарича престолът на сатана. Векове след това, в Нюрнберг в центъра на реконструирания пергамски олтар бронзовият бик бил изместен с подиум и оттам Адолф Хитлер обявява своето крайно решение за света, и този път изгоряната жертва са 6 милиона евреи.

Ето поради всичко това Исус нарича Пергам „там, където е престолът на сатана” и „там където живее сатана”. Защото мястото е било източник на голямо идолопоклонство, което всъщност е поклонение на сатана и както виждаме вдъхновява и поколения след това в идолопоклонство и смъртен грях.

След тези драматични исторически факти ще преминем към самото послание.

12 стих До ангела на пергамската църква пиши: Това казва Тоя, Който има двуострия меч:

Вече знаем кой е този двуостър меч.

Евреи 4:12 Защото Божието слово е живо, деятелно, по-остро от всеки меч остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и  Духа, ставите и мозъка, и издирва помислите и намеренията на сърцето.

Защо Господ Исус представя Себе си тук като този, който има двуострия меч? Никой не може да устои срещу този меч. А в посланието до Ефесяните 6:11-18, където апостол Павел говори за Божието всеоръжие, единственото оръжие от всички, което служи за нападение, е мечът на  Духа, който е Божието слово. Това означава, че с изповядване и вярване на Божието Слово, ние нападаме врага и воюваме срещу него. А атаката е най-добрата защита. Божието слово като оръжие наистина е живо и деятелно, то действа и всява смут в царството на тъмнината и обърква и смущава всички планове и кроежи на лукавия. Затова Божието слово ни казва в Римляни:Римляни 10:8 Но що казва тя? Казва, че "думата е близо при тебе, в устата ти и в сърцето ти", сиреч думата на вярата която проповядваме.

Да, думата на вярата е близо при теб, в устата ти. Изповядвай я, изговаряй я и вярата ти ще расте и изговореното Божие слово има творческа сила в себе си. Както Бог със слово сътвори света, така Неговото слово и днес твори чудеса.

Римляни 10:17 И тъй, вярването е от слушане, а слушането - от Христовото слово.

Само с Божието оръжие ще можем да устоим срещу хитростите на дявола, да надвием на всичко и да устоим.

13 стих Зная, къде живееш, там гдето е престолът на сатана; и държиш здраво името Ми, и не си се отрекъл от вярата в Мене, даже в дните на Моя верен свидетел Антипа, когото убиха между вас, гдето живее сатана.

За престола на сатана вече говорихме много подробно и за верния свидетел Антипа, който е бил жестоко убит и принесен в жертва на олтара на Зевс. До тук ако спрем, ще кажем: „Какъв е смисълът, че Антипа е бил верен свидетел и е гонел духове и силите на тъмнината са треперили и са се оплаквали от него, като накрая са го заловили и принесли в жертва на техния идоложертвен олтар? Тези, които е гонел, са го надвили, уловили и победили?“ Но да видим дали това наистина е така. Нека погледнем друг пример на мъченик в Библията, относно когото имаме повече сведения –  Стефан. Ето какво стана когато той свидетелствуваше смело за Спасителя:

Деяния на апостолите 7:55-57; 59-60  55 А Стефан, бидейки пълен със Светия Дух, погледна на небето, и видя Божията слава и Исуса стоящ отдясно на Бога; 56 и рече: Ето, виждам небесата отворени, и Човешкият Син стоящ отдясно на Бога.57 Но те, като изкрещяха със силен глас, запушиха си ушите и единодушно се спуснаха върху него. 59 И хвърляха камъни върху Стефана, който призоваваше Христа, казвайки: Господи Исусе, приеми  Духа ми. 60 И като коленичи, извика със силен глас: Господи, не им считай тоя грях. И като рече това, заспа.

Преди смъртта си той видя небесата отворени и човешкият Син стоящ отдясно на славата Си. На колко хора Бог е дал такова откровение? И колко хора са видели това? И веднага след напускането на тоя свят, той отива там, където е видял. И в посланието до църквата в град Смирна, Господ каза: „Бъди верен до смърт и Аз ще ти дам венеца на живота.“ Ето затова в Откровение 14:13 стих има интересно блаженство:Откровение 14:13 И чух глас от небето, който казваше: Напиши: Блажени от сега нататък мъртвите, които умират в Господа; да! казва Духът, за да си починат от трудовете си; защото делата им следват подир тях. Умиращите в Господа са блажени. Един ден, така или иначе, всеки ще си отиде от тази земя завинаги, но блажени са умиращите в Господа, защото ще отидат при Него във вечна слава и Той лично ще им даде венеца на живота. Така че трагичният край на Антипа изобщо не е трагичен, а е добавил слава за Спасителя и блаженство за него самия. И е нанесъл удар върху силите на тъмнината със своята победа. Слава да е на Бог за всички верни мъченици!

Ето сега стигаме и до най-главното послание за нас тук: „Държиш здраво името Ми и не си се отрекъл от вярата в Мен.” Да, въпреки че са живели там, където е престолът на сатана, дори и в дните на верния свидетел Антипа, който е убит там, където живее сатана, с една дума – в най-трудните обстоятелства, в най-трудните времена, в най-трудното състояние,са държали здраво името на Исус и не са се отричали от вярата в Него. Същото важи и за нас днес: през каквото и да минаваш, дръж здраво името на Исус и не се отричай от вярата в Него и скоро ще дойде изходът и наградата ти ще бъде извънредно голяма. И днес, както и тогава, престолът на сатана е на тази земя и той живее тук, но ако държим здраво името на Исус и не се отричаме от вярата в Него, то ние държим здраво Лъвът от Юда, и Лъвът от Юда е този, който смъмря рикаещия лъв сатана, който обикаля търсейки кого да погълне, и прави овцете на пасбището му да живеят в безопасност. Както самият Спасител казва в Лука 12:32: „Не бой се, малко стадо, защото Отец ви благоволи да ви даде царството.“

14 -16 стих 14 Но имам малко нещо против тебе, защото имаш там някои, които държат учението на Валаам, който учеше Валака да постави съблазън пред израилтяните, та да ядат идоложертвено и да блудствуват. 15 Така също имаш и ти някои, които държат, подобно на ония, учението на николаитите. 16 Затова покай се; и ако не, ще дойда при тебе скоро и ще воювам против тях с меча, който излиза от устата Ми. 

Кой беше Валаам и на какво учеше той Валак? За тях се разказва в книгата Числа 22-24 глава. Валак е бил цар на моавците и като вижда силата и победите на израилтяните, се уплашва от тях. Той вижда, че няма как да устои пред тях, затова отива при Валаам, гадател от Фатур, и го моли да прокълне евреите. Отиват на различни места да принасят жертви и да ги прокълне, но вместо това той ги благославя с отговора: „Как да прокълна този, когото Бог не проклина? Или как да хвърля презрение върху когото Господ не хвърля? ”. След като вижда, че по този начин няма как да успеят, Валаам съветва Валак да постави съблазън пред евреите – жени, които да ги съблазнят и да ядат идоложертвено и по този начин сами ще си навлекат  гнева на Бог. За това има намек в Числа 31:14-16: „Тогава Мойсей се разгневи на военачалниците, хилядниците и стотниците, които се бяха върнали от военния поход, и им каза: „Защо оставихте всички жени? Нали те по съвета на Валаам накараха израилтяните да отстъпят от Господа заради Фегор и така дойде онази напаст върху Господния народ!”

Ето с такава хитрост са постъпвали някои от църквата в Пергам, които са имали ниски морални стандарти и са правили компромиси с яденето на храна принесена в жертва на идоли. По този начин са действали отвътре в църквата да накарат вярващите да съгрешават и така сами да навличат проклятие на себе си чрез греха на яденето на идоложертвено и блудство – неща против които говори целият Нов Завет. 

В 15 стих се казва: „Така също имаш и ти някои, които държат, подобно на онези, учението на николаитите.” Вече казахме, че относно николаитите има само теории и догадки и не се знае със сигурност кои и какви са били те. Но от двете споменавания за тях в Откровение 2 глава става ясно че:

Разбира се, че Господ мрази идоложертвеното и блудството. От тези неща църквата трябва сериозно да се пази, след като Господ Исус има против църквата в Пергам това, въпреки, че са държали здраво името Му и не са се отрекли от вярата в Него. Греховете на идоложертвеното и блудството могат да отслабнат и най-здравата вяра и да нанесат гняв и проклятие.

Изходът отново е: покаяние. Това е универсален изход от всяка ситуация и от всеки грях. Не бива никога да го забравяме, защото всъщност е единственият изход за завръщане към Бога.

Ако не се покаят Господ ги предупреждава, че ще воюва против тях с меча, който излиза от устата Му. Това е най-страшният меч, защото е остър и от двете страни, нищо не може да устои пред него и в него има огромна сила.

17 стих Който има ухо, нека слуша що говори Духът към църквите: На този, който победи, ще дам от скритата манна; ще му дам и бяло камъче, и на камъчето ново име написано, което никой не познава, освен оня, който го получава.

Тук на победителите са обещани три неща:

Това са уникални подаръци. Земният плътски човек едва ли може да схване защо скрита манна, бяло камъче и ново име са скъпоценни подаръци. Но сега ще видим защо те наистина са

такива.

Скритата манна. Ние знаем, че Бог хранеше еврейския народ 40 години с манна, която за пръв път им даде в пустинята Син, между Елим и Синай, на  15-я ден от втория месец, откакто бяха излезли от Египет. Там те роптаеха против Моисей и Аарон, че няма какво да ядат. Тогава Господ каза на Моисей: „Ето, ще ви наваля хляб от небето.” Така и стана. На следващата сутрин като се изпари падналата роса по лицето на пустинята имаше дребно люспообразно нещо като слана по земята. Като го видяха израилтяните, казаха си един на друг: „Що е това?”, което на техния език беше: „Манна?”. А Моисей им каза: „Това е хлябът, който Господ ви дава да ядете.” Манната имаше вкус на медена пита. Това всичко е описано в Изход 16 глава. След това Господ каза на Моисей да напълни една стомна с манна и да я сложи в Божия ковчег заедно с плочите на завета и Аароновия жезъл, който процъфтя, за спомен през вековете за хляба, с който Бог ги хранеше.

Но сега вече ковчегът и всичко това е изгубен и изчезва от земята и за скинията на свидетелството е споменато чак в Откровение 15:5.

Манната е хлябът от небето. Исус каза за себе си в Йоана 6:48-51

Йоан 6:48-51 48 Аз съм хлябът на живота. 49 Бащите ви ядоха манната в пустинята и все пак измряха. 50 Тоя е хлябът, който слиза от небето, за да яде някой от него и да не умре. 51 Аз съм живият хляб, който е слязъл от небето. Ако яде някой от тоя хляб, ще живее до века; да! и хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът която Аз ще дам за живота на света.

Значи хлябът, който слиза от небето е Исус. А в Йоан 1:14 пише, че:

Йоан 1:14 И словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина.

Исус е хлябът от небето и словото на Бог, което стана плът и пребиваваше между нас. Това е манната, която слиза от небето за всички. Който яде от този небесен хляб, няма да умре, а ще живее завинаги. Това е истинският хляб:Йоан 6:58 Тоя е хлябът, който слезе от небето; онзи който се храни с тоя хляб, ще живее до века, а не както бащите ви ядоха и измряха.

Но коя е скритата манна? Скритата манна беше взета от истинската манна, положена в делва и скрита в ковчега на свидетелството. И сега скритата манна е взета от истинската манна, която е Исус и словото,  и е скрита в пръстен съд. От Исус е взета и е положена в пръстен съд – ето я тайната – Исус в нас. Исус живеещ и пребъдващ в своята църква, Исус в сърцето ти. Това е скрито от света, но преобразява живота на всеки, който позволи скритата манна да изпълни сърцето му. Такъв човек ще живее този изобилен живот, за който говори

Спасителят. Един ден, когато Бог дръпне завесата и отвори ковчега на завета, цялата вселена ще види стомната със скритата манна, защото тя ще се е превърнала в невястата на Агнето. И тайната, която е била скрита от векове, ще се изяви на цялата вселена. Но това ще разгледаме подробно в 19 глава на книгата Откровение.Вторият подарък е бяло камъче с третия подарък – ново име написано на него, което никой не знае, а само този, който го получава. За нас днес това звучи странно, това е странен подарък. Но в миналото бели камъчета са се употребявали за много неща.

В съда, ако обвиняемият е обявен за невинен, получава бяло камъче, а ако е виновен – черно. А когато почетни гости били канени на вечеря в дома на почетен и богат човек, домакинът им давал бяло камъче със своето име написано на него и това означавало, че гостът може да се ползва с всички привилегии на стопанина в дома – всички слуги да прислугват и изпълняват неговите желания и да има достъп до всяко място, до което има стопанинът. Не направи ли това Бог за нас? Даде ни бялото камъче Исус със Своето име написано на него, за да ни оправдае на съда и за да имаме достъп до Неговото царство и до Неговата слава и до Неговия вечен живот.

Това означават трите подаръка – Исус в теб, Който те оправдава и ти дава достъп до царството Си и вечен живот и то като какво – невяста, която ще седне на престола и ще царува с Него до вечни векове.

Слава да е на Бог за този неизказан дар!

Това беше нашият четвърти урок върху посланието до църквата в град Пергам. Вълнуващи исторически открития и вълнуващи духовни открития. От там, от където беше престолът на сатана, Бог спаси и изведе души, които един ден ще живеят и ще царуват заедно с Него до вечни векове. Не е ли това велика тайна? Но и днес Бог прави това. Отсред престола на сатана Той спасява души и им дава вечен живот. И това, което трябва да правим, е да държим здраво името Му през каквито и времена да преминем.

 

                         

Послание до църквата

                    в град Тиатир

Откровение 2:18-29

 

След вълнуващите факти и историческите събития които разгледахме в предишния ни урок относно посланието до църквата в град Пергам, сега в този урок ще разгледаме най-дългото от седемте послания до църквите в мала Азия – до църквата в град Тиатир – 11 стиха. Най-дългото послание е адресирано до църквата в най-малкия и незначителен град от всичките седем, което показва, че дори и да сме малки и незначителни в този свят, Господ има много неща, които иска да ни каже. Както обикновено, първо ще направим исторически обзор на живота в град Тиатир по времето, когато е написано посланието, и след това ще разгледаме самото послание подробно.

Град Тиатир се намира на 60 километра от град Пергам на югоизток. Днес развалините от него се намират в турския град Акхисар. За разлика от другите градове, до които Исус пише, Тиатир не е много политически или религиозно значим град.

Там е имало храм на Аполон – богът на слънцето, което обяснява защо Господ представя Себе Си като Синът на Бога. Само един път в книгата Откровение Исус е наречен Синът на Бога.

Важността на Тиатир е била, че е бил входна врата към Пергам, столицата на Азия. Ако Тиатир се провали, това отваряло път на всеки нашественик. Функцията му в историята е била да се бие и да задържа всеки враг, докато Пергам се приготви да противостои.

Но една отличителна черта, която отличава Тиатир от другите градове е, че е имало много търговски обединения, повече от всеки друг град с такъв размер. Там е имало грънчари, кожари, тъкачи и бронзови занаятчии. Това е било поради пътищата, които са минавали през тук – половината от търговията в света е минавала през този град. Особено известен занаят тук е бил боядисването на платове и вълна за дрехи.

Една от търговките на морави платове от този град е била Лидия, за която се споменава в книгата Деяния на апостолите. Тя е търгувала с тези морави платове чак до град Филипи и е била една от първите повярвали там от проповядването на апостол  Павел във Филипи.

Било е много трудно за търговец да си върши работата, без да принадлежи към някое от тези търговски обединения, наречени гилди. Но да принадлежиш към тези гилди поставяло християните в компромисна позиция, защото така е трябвало да участват в идолопоклонските пиршества на тези гилди.

До църквата в този незначителен град, Йоан е записал строгото предупреждение на Исус за осъждение.

Откровение 2:18-29  18 До ангела на тиатирската църква пиши: Това казва Божият Син, Който има очи като огнен пламък, и Чиито нозе приличат на лъскава мед: 19 Зная твоите дела и любовта, вярата, служението и търпението ти, и че последните ти дела са по-много от първите. 20 Но имам против тебе това, че търпиш жената Езавел, която нарича себе си пророчица и която учи и прилъгва Моите слуги да блудствуват и да ядат идоложертвено.       21 И дадох й време да се покае, но не иска да се покае от блудството си. 22 Ето, Аз скоро ще я тръшна на болно легло: и ще туря в голяма скръб ония, които прелюбодействуват с нея, ако се не покаят от нейните с тях дела. 23 И чадата й ще убия с мор. И всичките църкви ще познаят, че Аз съм Който изпитвам вътрешности и сърца; и ще въздам на всеки от вас според делата му. 24 А на вас, останалите в Тиатир, които не държат това учение, и които не са познали дълбоките работи (както те ги наричат) на сатана, казвам: Няма да наложа на вас друг товар; 25 но дръжте онова, което имате, докле дойда. 26 И на този, който победи, и който се пази до край, за да върши дела чисти като Моите, ще дам власт над народите, - 27 и той "Ще ги управлява с желязна тояга; Те ще се строшат като грънчарски съдове", - както и Аз получих от Отца Си. 28 И ще му дам зорницата. 29 Който има ухо, нека слуша що говори Духът към църквите.

Тук Исус представя Себе Си като Божия Син, Който има очи като огнен пламък и чиито нозе приличат на лъскава мед. Очи като огнен пламък означава, че осветяват и виждат всичко, дори най-скритите и тъмни неща. От такива очи не може нищо да убегне, както не е убягнало и  това, което е ставало в църквата в град Тиатир. Очите на Господ са видели зад маската на някои християни и изявяват наяве скритото. Това изявяване наяве Господ прави пак от любов, за да можем да осъзнаем своето положение, да се покаем и да се върнем от лошите си пътища. Бог е свят и праведен и на фона на Неговата святост и праведност, и най-малката тъмнина и нечистота се открояват и стават явни. Но това, че Господ ни изобличава и наказва, не значи че иска да ни посрами и че не ни обича. Напротив, точно обратното.

Притчи 3:11-12 11 Сине мой, не презирай наказанието от Господа, И да ти не дотегва, когато Той те изобличава, 12 Защото Господ изобличава оня, когото люби, Както и бащата сина, който му е мил.

Очите се намират в най-високата част на тялото, а нозете са в най-ниската част на тялото. Божиите очи виждат всичко в тялото, от главата до петите. Той се интересува от всичко, което става в тялото – както от правилните функции, така и от неправилните. В тази църква има и двете.

19 стих Зная твоите дела и любовта, вярата, служението и търпението ти, и че последните ти дела са по-много от първите.

В този стих, Господ посочва положителните страни на църквата. Те имат дела, любов, вяра, служение и търпение, и последните им дела са повече от първите, което говори за усъвършенстване и вървене напред в пътя на ученичеството. Да имаш дела от вяра означава, че имаш плод от тази вяра и вярата ти е жива.

Яков 2:14; 17-22 14 Каква полза, братя мои, ако някой казва, че има вяра, а няма дела? Може ли такава вяра да го спаси? 17 Така и вярата, ако няма дела, сама по себе си е мъртва. 18 Но ще рече някой: Ти имаш вяра, а пък аз имам дела; ако можеш, покажи ми вярата си без дела, и аз ще ти покажа вярата си от моите дела. 19 Ти вярваш, че има само един Бог, добре правиш; и бесовете вярват и треперят. 20 Обаче искаш ли да познаеш, о суетни човече, че вяра без дела е безплодна?21 Авраам, нашият отец, не оправда ли се чрез дела като принесе сина си Исаака на жертвеника?     22 Ти виждаш, че вярата действаше заедно с делата му, и че от делата се усъвършенства вярата.

Връзката вяра-дела е изключително важна, защото както виждаме:

От делата се усъвършенства вярата, но в Евреи 6:1 пише, че основата е покаяние от мъртви дела и вяра в Бога, което означава, че дела без вяра са мъртви дела, както и вяра без дела е мъртва вяра. За да бъдат живи и двете, те трябва да са здраво свързани, едното без другото не може. Похвалното за християните в Тиатир е било, че последните им дела са били повече от първите, което показва, че делата са усъвършенствали вярата им, тя е растяла, делата също, делата подхранват вярата и вярата подхранва делата. Тези двете раждат любов и служение, а любовта и служението, когато се изпълняват с постоянство, раждат плод търпение.

20 стих Но имам против тебе това, че търпиш жената Езавел, която нарича себе си пророчица и която учи и прилъгва Моите слуги да блудствуват и да ядат идоложертвено. 

От тук нататък Господ започва своето изобличение към църквата в град Тиатир. Те имат търпение, както вече видяхме, че Господ ги похвали за това, но Той сега ги укорява, че търпят жената Езавел. Защо едното търпение Господ го похвалва, а другото го укорява? Това означава, че има два различни вида търпение. Първото търпение е добро, защото то е свързано със смирение и постоянство в изпълнение на Божиите думи и повеления. Второто търпение е неприемливо за Господ, защото търпи зли човеци и зли дела. Бихме могли да го наречем примирение. От думите на Господ тук става ясно, че примирението с греха не е правилно нещо. Както ако търпим плевелите в градината те ще пораснат и ще заглушат доброто семе, така и ако търпим греха, той ще порасне  и ще заглуши доброто семе. Грях и зло в живота ни не трябва никога да се търпят, а трябва да се изкоренят, докато са още малки и не са причинили голяма щета и беда.

Коя е жената Езавел? В Стария Завет, в Трета Книга на Царете се говори за съпругата на цар Ахав, която се нарича Езавел. Тя беше езичничка, и служеше на езическия бог Ваал. Под нейно влияние целият Израил съгрешаваше, като служеха на нейния бог и по този начин навлякоха проклятие върху себе си и самият цар върху себе си. Тя гонеше и убиваше Господните пророци най-жестоко, дори пророк Илия се изплаши и побягна от нея, но Бог я наказа и я хвърлиха през прозореца, и  тя падна и умря, и кучетата я изядоха. От там нататък, когато името Езавел се споменава, то винаги е свързано с нечестива жена, която вкарва хората в греха на идолопоклонство и блудство, и всякакви други грехове. Дали жената Езавел в това послание е реален човек със същото име, или е символично употребено име, идващо от делата и характера на жената Езавел в Стария Завет, не знаем, но делата и характерът на жената, описана в това послание приличат изключително много на делата и характера на жената Езавел от Стария завет. Може обаче да приемем, че николаитите, Ваалам и Езавел са просто символични имена на цели системи, ценности и дела. Специфично в това послание, отново както в предишните, става дума за идоложертвено и блудство.

21 стих И дадох й време да се покае, но не иска да се покае от блудството си.

Господ е дал време на Езавел да се покае, но тя не е искала да се покае за блудството си. Физическото блудство и духовното блудство са свързани, както и духовната вярност и физическата вярност са свързани. Характерът на Бог и Неговите служители е, че те са верни както духовно, така и физически. Характерът на сатана и неговите служители е, че те не са верни както духовно, така и физически. Когато човек е бил във властта на сатана и е ходел в неговите пътища, той не е бил верен на Бог, но като се е покаял и се е върнал към Бог, Той прощава всичкото неверие и невярност, и му дава шанс за ново начало. От тук нататък, Бог иска вече да сме верни и да служим само на Него. Ако някой някога се върне назад и отстъпи от Господ както жената Езавел, Бог дава шанс и време за покаяние. И тук важният момент е човекът да иска да се покае. Ако иска и се покае, Бог ще заличи греховете и пак ще даде шанс и ново начало. Но, ако както Езавел, не иска да се покае от блудството и отстъплението си, тогава Бог има страшен съд над такъв човек.

22 и 23 стих 22 Ето, Аз скоро ще я тръшна на болно легло: и ще туря в голяма скръб ония, които прелюбодействуват с нея, ако се не покаят от нейните с тях дела. 23 И чадата й ще убия с мор. И всичките църкви ще познаят, че Аз съм Който изпитвам вътрешности и сърца; и ще въздам на всеки от вас според делата му.

Съдът над Езавел, ако не иска да се покае е страшен – болнично легло за нея, голяма скръб за прелюбодействащите с нея, и убиване на чадата й с мор. Това са страшни осъждения. Болест, скръб и мор могат да бъдат Божия съд и осъждение за духовно и физическо блудство. Духовното блудство е, когато човек служи на други богове освен на Господ. Християните днес може да си помислят, че вече рядко някой християнин би се поклонил на образ на теле или човек, въпреки че има такива, които и това правят, но трябва да бъдем внимателни относно идолите в сърцата на християните, които не се изобразяват по такъв ясен начин – земни блага, бизнес, кариера, образование, семейство, развлечения и забавления. Някои от тези неща са ясни, че могат да подведат към грях, а останалите звучат добре и нормално, но всяко нещо, което застава на първо място пред Бог, колкото и да е добро, се превръща в идол. Ако човек упорито ходи в своето идолопоклонство и не се покайва, когато Бог го изобличава, че прави това, скоро ще стигне до Божия съд и осъждение – болест, скръб и мор. Колко е важно за нас да послушаме Божието изобличение и да се покаем, отколкото да понесем такива неща. Ето как се потвърждава стихът, че Бог изобличава ония, които люби, за да могат да се покаят, и да не ги накаже. Това е Божията любов към нас.

Тук ни прави впечатление обаче, че Бог не наказва само жената Езавел, а и всички, които имат нещо общо с нея. Ние не трябва да имаме нищо общо с греха, и с тези, които ни подстрекават да го извършваме.

24 и 25 стих 24 А на вас, останалите в Тиатир, които не държат това учение, и които не са познали дълбоките работи (както те ги наричат) на сатана, казвам: Няма да наложа на вас друг товар;      25 но дръжте онова, което имате, докато дойда.

„А на останалите в Тиатир,” казва Господ, „които не държат това учение, и не са познали дълбоките работи на сатана,” Бог няма да наложи друг товар. Това означава, че в Тиатир, както във всяка църква, има хора, които наистина странят от сатана и от неговите дела. Тях Бог насърчава да държат това, което имат докрай.

Но колко е опасно човек да се докосва до делата на сатана, и още по-опасно, да познава дълбоките работи на сатана. Ние не трябва да се занимаваме с познаване на сатана и неговите дела, а трябва да се занимаваме с познаване на Бог, Неговото слово и Неговите дела. Неминуемо в битката ние ще опознаем какво представлява врагът, но това е само, за да бъдем бдителни и предпазливи, но който желае да се замесва в дълбоките и тъмни дела на сатана, ще се озове в голяма заблуда и в много крив път. Не трябва дори да проявяваме интерес към сатанинските дела, защото те винаги са зли и са в наш ущърб.

Когато в църквата или около нас има такива, които поддържат учението на Езавел и познават дълбините на сатана, Бог не налага друг товар, освен това да държим здраво това, което имаме, докато дойде Господ.

26-29 стих 26 И на този, който победи, и който се пази до край, за да върши дела чисти като Моите, ще дам власт над народите, - 27 и той "Ще ги управлява с желязна тояга; Те ще се строшат като грънчарски съдове", -както и Аз получих от Отца Си.28 И ще му дам зорницата. 29 Който има ухо, нека слуша що говори Духът към църквите.

В тези стихове този път четем, че на който победи, но и пази докрай Божиите дела, на него ще се дадат обещаните награди. Тук има победа плюс опазване на Божиите дела. Обещани са следните награди:

Към тази църква виждаме, че подаръците са четири, и пак изглеждат необичайни и странни. Но с Божията помощ ще видим, че в тези подаръци е скрито голямо благословение. Исус ще даде власт над народите на този, който победи, да ги управлява с железен жезъл и те ще се строшат като грънчарски съдове. Още в книгата Битие, Бог даде власт на Адам и Ева над цялото творение.

Битие 1:28 И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.

Цялата власт на земята, Бог я даде на Адам и Ева, които бяха венеца на Неговото творение, но сатана дойде с хитрост и ги излъга, и открадна тази власт от тях, и така човечеството падна под властта на сатана и цялото творение съвкупно въздиша и се мъчи досега, както пише в Римляни 8:22, и с тази власт която сатана открадна, той мами и краде човеци, за да ги отведе с него в ада. Но в този стих четем, че на който победи, Бог ще даде власт над народите, не само над творението, но и над човеците като част от творението. С тази власт, победителите ще управляват с железен жезъл. Желязото символизира ред и дисциплина.

Притчи 23:13-14  13 Да не ти се свиди да наказваш детето, Защото, ако и да го биеш с пръчка, то няма да умре.14 Ти, като го биеш с пръчката, Ще избавиш душата му от ада.

При Бог, освен че има огромна любов, има ред и дисциплина, и когато Божиите чада не слушат, Бог прилага своята дисциплина с една единствена цел – да ги отвърне от ада. Само ако си представим в света да имаше дисциплина и всички да четяха и да се покоряваха на Божието Слово, колко удобно щеше да се живее в света. Но всичко това може да го разгледаме и в следния смисъл: Бог дава на човек да се роди. Когато приеме Исус за личен Спасител, Бог му връща властта, която му е била отнета от сатана, а това, че един ден народите ще се строшат като грънчарски съд, символизира умирането на плътското тяло, в което живеем сега, то е като глинен съд, който един ден така или иначе от всички железни удари ще се строши. Но слава да е на Бог за последната част от подаръка – Зорницата.

Зорница се нарича звездата, която изгрява сутрин в здрача преди слънцето в ранната зора. Две планети и една звезда изгряват по този начин. В най-горещата част от годината – от средата на юли до края на август, звездата, която се вижда като вечерницата и зорницата е звездата Сириус – най-ярката звезда на небосклона. Тази звезда залязва след слънцето вечер. През нощта слънцето и звездата разменят позициите си и сутринта на изток първо изгрява звездата, и се нарича зорница или светлата утринна звезда. След нея изгрява слънцето, но на определени места тя може да се вижда с невъоръжено око доста време, след като е изгряло слънцето. През останалата част от годината, зорницата и вечерницата са или планетата Меркурий, или планетата Венера. Меркурий е най-близката до слънцето планета, и поради своя химичен състав отразява толкова ярко слънчевата светлина, че блести по-ярко от останалите звезди на небосклона. Тя се вижда като вечерница или като зорница само няколко седмици в годината.

Венера е следващата планета след Меркурий, и поради химичния състав на своята атмосфера, също отразява слънчевата светлина и свети повече от всичките останали звезди на небосклона в своя период от годината. Изгряването и залязването на Венера говори за раждането, смъртта и възкресението на нашия Господ Исус Христос. Да погледнем диаграмата вдясно. Слънцето е в средата, земята е отдолу и големият пръстен е нейната орбита около слънцето, а вътрешният пръстен е орбитата на Венера. Когато Венера е в горната част, тоест зад слънцето, тя не се вижда, защото е засенчена от ярката светлина на слънцето. Тя се движи по посока обратна на часовниковата стрелка. Нейното появяване започва от позиция 3 горе вляво. Там тя започва да се забелязва съвсем слабо. Приближавайки надолу към земята, тя увеличава своята яркост и достига силата си в позиция 4. Яркостта й продължава до позиция 5 и изведнъж изчезва за 8 дни, защото застава между слънцето и земята и изведнъж отново се появява на хоризонта в позиция 6 и достига силата на яркостта си в позиция 7. Позиция 1 е интересна с това, че от там има 90 дни до повторното й раждане преди да изчезне отново в позиция 2. Както казва Псалом 19:1: „Небесата разказват славата Божия  и просторът известява делото на ръцете Му,“ тук виждаме раждането на Исус, яркостта и блясъка на Неговото служение, смъртта Му и славното Му възкресение, след което Той отива отново във вечността, откъдето е дошъл.Интересното е, че тези три небесни тела се виждат като зорница и вечерница, когато което да е от тях свети най-ярко на небосклона. Коя е тази зорница, която е три, а пък е едно?

Откровение 22:16 Аз, Исус, изпратих ангела Си, за да ви засвидетелствува това за църквите. Аз съм коренът и потомъкът Давидов, светлата утринна звезда.

Светлата утринна звезда е Исус. Три, а пък едно – означава триединството на Бог. Исус, но в Него пребъдва Отец и Святият Дух. Тази утринна звезда е била първо вечерница – дойде на земята, пострада и умря. Настъпи нощ, но на утрото зорницата изгря – Исус възкръсна. Светлата утринна звезда показва началото на възкресенския ден – осмият ден, вечният ден. Който се удостои да получи зорницата като подарък ще достигне до възкресението и до вечния ден. Народите ще се строшат като грънчарски съдове под железните удари на трудностите и изпитанията на тази земя, но който победи ще получи като подарък светлата утринна звезда – възкръсналия живот на Христос. Той беше първият плод на възкресението, но ще даде този вечен възкресенски живот на всеки, който победи и устои докрай.

Ще бъде интересно обаче да споменем, че в Исая 14:12-14 сатана също е сравнен с утринна звезда. Той е наречен „деница, син на зората”.

Исая 14:12 Как си паднал от небето, ти денице, сине на зората! Как си отсечен до земята, ти, който поваляше народите.

Още по-интересно е, че освен че Исус и сатана и двамата са наречени утринна звезда, и двамата са наречени лъв – единият е лъвът от Юда, а другият е рикаещият лъв, и още по-интересно е, че и двамата са сравнени със змия – змията в Едемската градина, която измами Адам и Ева, и змията в Изход 7, която беше жезълът на Аарон, и когато той го хвърли на земята, стана змия, която погълна всичките змии на магьосниците. Всички тези сравнения показват, че Исус и сатана са в опозиция, и са противоположно различни. Светлата утринна звезда Исус изгрява, и ще продължи да грее през цялата вечност, защото показва началото на вечния ден. Деницата – синът на зората сатана обратно – падна от небето, за да отиде във вечна тъмнина.

Рикаещият лъв обикаля търсейки кого да погълне, но лъвът от Юда обикаля, за да спасява и да избавя, и да съсипе делата на рикаещия лъв. Змията в Битие се яви, за да измами и да открадне, но змията в Изход погълна всички змии, и погълна смъртта победоносно. Така че, когато си в беда, и срещу тебе е рикаещият лъв, извикай към Лъва от Юда, и Той ще те  избави и спаси. Когато срещу теб се е изправила страшна змия от змиите на сатана, която е дошла да открадне, да заколи и да погуби, изпрати истинската змия, която да я погълне. И когато падналата деница син на зората дойде и желае да те събори и ти да паднеш, обърни поглед към истинската светла утринна звезда и тя ще те вдигне и укрепи, и ще те направи ярко да грееш. Грънчарските съдове ще се строшат, но слава да е на Бог за светлата утринна звезда, защото ще погълне смъртта победоносно, и всички вярващи в Христа ще възкръснат за вечен живот завинаги. Слава да е на Бог за този неизказан дар!